نکات مهم در هنگام خرید گوشی

با توجه به قیمت‌های گزاف گوشی‌، ممکن است برخی از گوشی‌های موجود در بازار فیک باشند. هر فردی که قصد خرید گوشی نو یا دست دوم دارد، باید راه‌های شناسایی گوشی اصل از تقلبی را بداند.

برای خرید گوشی جدید فاکتورهایی را باید در نظر گرفت. نمایشگر با اندازه و وضوح مناسب، عمر باتری مناسب، ذخیره سازی با حجم کافی و دوربین با کیفیت از مهم‌ترین ویژگی‌های یک گوشی هوشمند است. برای خرید گوشی همراه در نظر گرفتن سن آن مهم است چرا که گوشی قدیمی ممکن است به‌روز رسانی و سیستم امنیتی آن قدرت کافی برای اجرای برنامه‌ها را نداشته باشد. و در نهایت شرکت و کمپانی سازنده گوشی هوشمند معیار مهمی برای انتخاب و خرید تلفن همراه است.

چگونه در خرید گوشی گول نخوریم؟

سازندگان گوشی‌های تقلبی و های‌کپی تمام تلاششان را می‌کنند تا حدالامکان از ویژگی‌های گوشی اصلی مانند ظاهر، رنگ، آرم، برچسب و لوازم جانبی آن تقلید کنند اما هرگز نمی‌توانند سخت افزار و نرم افزار تلفن را مطابق با نمونه اصلی طراحی کنند. 

یکی دیگر از راه‌های تشخیص گوشی تقلبی از اصلی توجه به رنگ متفاوت، محل اشتباه کلیدها و تغییرات نرم افزاری است. این موبایل‌های هوشمند از قطعات ارزان قیمت ساخته می‌شوند و کیفیت به شدت پایینی دارند. این گوشی‌های فیک توانایی استفاده از سیستم عامل اصلی را ندارند و همیشه از سیستم عامل دزدان دریایی استفاده می‌کنند. 

ضمانتنامه 12 ماهه همیشه ضمانتی معتبر برای اصلی بودن گوشی است. معمولا کمپانی‌های تقلبی از گارانتی دستگاه کمتر از 12 ماه و یا ضمانتنامه شفاهی استفاده می‌کنند چراکه می‌دانند دستگاه‌های آنها بیش از 1 سال دوام نخواهد داشت. گوشی‌های تقلبی اغلب از ثبت لوگوی اصلی برندهای برتر جهانی اجتناب می‌کنند و از نام‌های مشابه مانند آنها استفاده می‌کنند. پس باید در هنگام خرید به دقت به لوگوی گوشی دقت کنید و لوگوی آن را با لوگوی اصلی شرکت مقایسه کنید.

برای خرید گوشی دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید گوشی دست دوم در ابتدا باید نکاتی که درباره اصل بودن گوشی در بالا گفته شد، توجه کنید. هنگام خرید گوشی دست دوم و یا نو گوشی باید IMEI یا International Mobile Equipment Identity گوشی مد نظر را چک کنید. گوشی‌های فیک و تقلبی IMEI معتبر ندارند و یا از شماره‌های جعلی استفاده می‌کنند. این شماره روی کارتن گوشی، پشت باتری گوشی و یا با شماره گیری کد #6#* بدست می‌آید. 

برای اصل یا غیر اصل بودن یک گوشی همراه باید رجیستری آن را استعلام کرد. استعلام در سامانه همتا 24 ساعته در دسترس است. برای استعلام رجیستری باید شماره IMEI را در سامانه همتا وارد کرد. پس از وارد کردن این شماره یک کد امنیتی ارائه می‌شود و پس از تایید درستی آن، اطلاعات رجیستری گوشی مد نظر بالا می‌آید. پس از چک کردن اطلاعات رجیستری می‌توانید از اصل بودن گوشی مطمئن باشید.

هنگام خرید گوشی نوکیا باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام خرید گوشی نوکیا اصل باید به نکاتی توجه کرد. گوشی‌های نوکیا در ایران تنها تحت نمایندگی کمپانی وی دو سل ارائه و گارانتی می‌شود. این گوشی‌ها روی هولوگرام در قسمت باتری شکل دو دست معروف نوکیا هک شده است. آرم نوکیا در سری‌های فیک و تقلبی دارای زاویه نادرستی است.

این گوشی‌ها دارای رجیستری و کد IMEI  واقعی هستند. جعبه، رنگ، نرم افزار و سیستم امنیتی گوشی‌های اورجینال از کیفیت واقعی برخوردار است. عبارت FA روی جعبه  به معنی اضافه شدن زبان فارسی به تنظیمات اصلی تلفن همراه نوکیا است. 

اضافه شدن زبان فارسی به زبان‌های انتخابی در تنظیمات اصلی زبان در تلفن‌های همراه نوکیا باعث راحتی استفاده از این گوشی‌های هوشمند می‌شود. هنگام خرید عبارت FA روی جعبه را حتما چک کنید تا مطمئن شوید گوشی همراهی که خریداری می‌کنید دارای زبان فارسی در تنظیمات اصلی آن است. 

کاربرد FA فارسی در گوشی‌های نوکیا 

افراد برای تایپ فارسی در گوشی‌های همراه نیاز به یک کیبورد فارسی دارند که تمام حروف و حتی علامت‌های اختصاری در آن وجود داشته باشد. وجود FA در کیبوردهای لمسی و مجازی گوشی‌های نوکیا این کارایی راحت‌تر می‌کند و به سادگی می‌توان تایپ انگلیسی را به فارسی تغییر داد. پشتیبانی گوشی از زبان فارسی کمک می‌کند تا متن پیامک‌ها هم به صورت فارسی و بدون غلط نمایش داده شود و خواندن متن‌های فارسی را لذت‌بخش‌تر می‌کند. بنابراین درج شدن FA  برروی جعبه اهمیت فراوانی دارد و باید به آن دقت کرد.

تشخیص اصل بودن گوشی نوکیا

همانطور که می‌دانید نوکیا برند فنلاندی است؛ بنابراین روی جعبه آن حتما باید made in Finland  قید شده باشد. گوشی‌های همراه نوکیا در حال حاضر تنها توسط شرکت‌های وی دو سل و سامتل گارانتی می‌شوند. اگر گوشی‌ نوکیایی که خریداری می‌کند توسط کمپانی دیگری ضمانت شده باشد، در نتیجه اصل نیست. رنگ برد گوشی نوکیا اصل در قسمتی که سیم کارت و مموری کارت قرار میگیرد، سبز تیره است. گوشی‌های نوکیای تقلبی در این قسمت به رنگ سبز روشن ساخته می‌شوند. 

نتیجه گیری

همانطور که می‌دانید با گران شدن گوشی‌های همراه، مدل‌های فیک و های‌کپی در بازار زیاد شده است. در خیلی از مواقع گوشی‌های دست دوم را به عنوان گوشی نو به افراد می‌فروشند. برای تشخیص اصل و نو بودن گوشی باید به مواردی دقت کرد. اگر گارانتی دستگاه کمتر از 12 ماه باشد، یک هشدار است. این دستگاه‌ها گارانتی بیش از 12 ماه ارائه نمی‌دهند چون با توجه به کیفیت پایینی که دارند هر لحظه امکان خراب شدن وجود دارند. سامانه همتا این امکان را به شما می‌دهد که از رجیستر شدن تلفن همراه خریداری‌شده اطمینان حاصل کنید.

وی دو سل، شرکت ایده پردازان خاورمیانه با نمایندگی فروش گوشی‌های نوکیا در ایران اعتماد طرفداران گوشی‌های هوشمند نوکیارا بدست آورده است و تمام موارد لازم برای اثبات اورجینال بودن گوشی‌ها را ارائه داده است.