مشکلی که شاید بیشتر افراد امروزه با اون روبرو هستند قطعی و خرابی سیم شارژر گوشی باشه و این افراد معتقدند که خراب شدن سیم شارژ به این علت است که کابل‌های ارزان به طوری طراحی شدند تا خیلی زود از کار بیفتند و به مراتب از آن‌ها خریداری شود. این افراد تصور می‌کنند که خراب شدن زود به زود سیم‌های شارژر فقط یک حربه درآمد زایی است. 

البته که این افراد تا حدودی درست می‌گویند اما به طور کلی سیم‌های شارژر از فلز ساخته شدند و تمام اجناس فلزی به مرور زمان و با خم شدن، دچار قطعی می‌شوند. این اتفاق در محل اتصال به آداپتور و تلفن همراه بیشتر اتفاق می‌افتد. اما نگران نباشید خیلی راهکار و روش‌ها وجود دارند که با رعایت آن‌ها می‌توان عمر کابل شارژر را افزایش داد. 

از کابل شارژ خود مراقبت کنید

برخورد آرامی با شارژر خود داشته باشید‌. سیم شارژر را از فاصله طولانی نکشید. با کشیدن سیم، اتصالات فلزی آن از داخل قطع می‌شوند. این کار باعث خرابی سیم شارژر می‌شود. برای خارج کردن شارژر از گوشی، قسمت بالایی شارژر که پورت USB است و توسط پلاستیک سخت‌تری پوشانده شده را باید کشید. از کشیدن قسمت میانی شارژر جدا خودداری کنید. 

برای حمل و نقل شارژر، بهتر است آن را به وسیله بند یا گیره، بست. آزاد بودن سیم شارژر یاعث ضریه خوردن و در نتیجه قطعی کابل شود. خیلی از شارژر‌ها قابلیت خود سیم پیچی دارند. یعنی می‌توان آن‌ها را به راحتی باز کرد یا پیچید. خم بودن طولانی مدت شارژر نیز باعث خرابی آن می‌شود. برای جمع کردن سیم شارژر خود به جای خم کردن از تکنیک پیچیدن استفاده کنیده. 

آیکون

   برای مشاهده لیست قیمت گوشی موبایل نوکیا کلیک کنید

از گوشی خود در هنگام شارژ استفاده نکنید

از رایج‌ترین دلایل خراب شدن سیم شارژ، استفاده از گوشی که درهنگام شارژ است. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که در هنگام شارژ، سیم شارژر کاملاً به یک سمت خم می‌شود و خم شدن سیم باعث قطعی سیم شارژر می‌شود. 

با وجود تولید شدن شارژر‌هایی Fast یا سریع، نهایت زمان لازم برای شارژ شدن گوشی یک ساعت و نیم، دو ساعت است. این زمان را به کار‌های شخصی خود برسید و بعد از پرشدن شارژ تلفن خود، از آن استفاده کنید تا سیم شارژتان آسیبی نبیند. 

سیم‌های شارژ کوتاه بخرید

دغدغه این روز‌های افراد زیادی خراب نشدن سیم شارژرشان است برای همین کمپانی‌ها راه حل‌هایی مانند تولید سیم‌های کوتاه، کیف نگهدارنده شارژر و محافظ کابل را ارائه دادند. 

سیم‌های کوتاه مانع کارکردن شما با تلفن همراه‌تان می‌شود. به علاوه چون کوتاه هستند درصد خم شدن و قطعی سیم شارژر خیلی کم می‌شود. سیم شارژر بلند همیشه پیچ و گره می‌خورد اما سیم کوتاه از این آسیب‌ها در امان است. 

کیف نگهدارنده شارژر

از کیف نگهدارنده شارژر استفاده کنید

انواع مختلفی از کیف‌های نگهدارنده شارژر و هندزفری تولید شدند. کیف نگهدارنده شارژر برای مسافرت، رفت‌وآمد شهری و سر کار رفتن مناسب است. با استفاده از این کیف، سیم در معرض ضریه و آسیب خم شدگی قرار نمی‌گیرد و سالم می‌ماند. برای قرار دادن شارژر داخل کیف باید آن را ۲ تا ۳ بار پیچید و سپس داخل کیف گذاشت. 

این کیف‌ها برای نگهداری یک شارژر که سایز کوچکی دارد، تا چند شارژر که ابعاد بزرگتری دارد تولید شده است. اگر دارای دستگاه‌های زیادی هستید که هر کدام شارژر خود را دارند، کیف‌های بزرگتر مناسب شماست. 

از محافظ کابل شارژر استفاده کنید

محافظ شارژ وسیله ایست که توسط پلاستیک یا مواد قابل انعطاف ساخته شده است تا با پیچیدن آن دور سیم شارژر از آن محافظت کند. این محافظ‌ها مانند مار دور کابل می‌پیچند و از آن در برابر خم شدن حافظت می‌کنند. 

برای محافظت بیشتر و جلوگیری از خرابی سیم شارژر از دو محافظ کابل نیز، می‌توان استفاده کرد. این محافظ‌ها دارای انواع طرح و رنگ می‌باشند تا در کنار جلوگیری از خرابی، زیبایی را نیز حفظ کنند. 

محافظ شارژر

محافظ شارژر درست کنید

اگر طرفدار خریدن محافظ سیم شارژر نیستید، روش‌های خانگی زیادی برای درست کردن آن است. یکی از روش‌ها استفاده از فنر خوردکار می‌باشد. فنر خودکار را انتهای سیم، جاییکه به دستگاه و آداپتور وصل می‌شود، قرار دهید. این نواحی حساس‌ترین نقاط کابل شارژر هستند. همچنین بیشترین آمار خرابی شارژر‌ها، در این نقاط صورت می‌گیرد. این کار برای افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش سایش سیم می‌شود. 

آیکون

  معرفی انواع هندزفری و هدفون و تفاوت آنها

در روش دوم، ابتدا باید انتهای کابل شارژر سیمی خود را با چسب نواری روی میزچسباند. سپس به وسیله طناب یا ریسمان با تکنیک گره، سرتاسر سیم را محکم و سفت بافت. روش بعدس ارزانترین و راحتترین روش ساخت محافظ شارژر است. در این روش فقط به چسب برق نیاز است. سرتاسر سیم را توسط چسب بپوشانید و آن را در برابر خمش، حفاظت کنید. 

کلام آخر

تمام وسایل ساخته شده از فلز پس از مدتی بر اثر ضربه و تا شدگی، دچار قطعی و خرابی می‌شوند. با زیاد کابل‌های ارزان قیمت با کیفیت پایین در بازار، تقریباً به دنبال راهی برای خراب نشدن کابل شارژ خود هستند. 

هیچ راه قطعی برای خراب نشدن سیم و کابل‌های شارژر نیست. همانطور که گفته شد، با انجام و رعایت برخی نکات می‌توانید عمر کابل خود را افزایش دهید. این روش‌ها شامل: مراقبت از شارژر، خم و تا نکردن بیش از حد آن، استفاده نکردن‌از گوشی هنگام شارژ، استفاده از سیم کوتاه، استفاده از کیف محفظه شارژ، استفاده از محافظ شارژر و پیچیدن آن هنگام جابه‌جایی اشاره کرد.