این پروژه که با همکاری ناسا و Intuitive Machines انجام می‌شود، می‌تواند منجر به افزایش ارتباطات در طی ماموریت‌های خدمه آتی به ماه و مریخ شود.

نوکیا اعلام کرد که در طی یک ماموریت فضایی آینده، سرویس اینترنت 4G را به ماه ارسال می کند. این شرکت می گوید که این فناوری امیدوار است راه را برای اکتشافات بیشتر ماه هموار کند و فرصت هایی برای حضور انسان در ماه و فراتر از آن ایجاد کند.

انتظار می رود این سیستم در طول ماموریت آتی IM-2 شرکت Intuitive Machines مستقر شود که در حال حاضر قرار است در ماه نوامبر با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پرتاب شود. CNBC گزارش می‌دهد که فرودگر ماه Nova-C Intuitive Machines سیستم و سایر محموله ها را به ماهواره طبیعی ما می برد و سیستم ارتباطی 4G نوکیا را به مقصد نهایی خود در دهانه شکلتون در منطقه جنوبی ماه می رساند.

نوکیا با همکاری Lunar Outpost و Intuitive Machines، فناوری 4G را ایجاد کرد که برای مقاومت در برابر شرایط سخت فضا طراحی شده است. این نمایش فناوری می‌تواند زمینه را برای استفاده در ماموریت‌های آتی آرتمیس به ماه فراهم کند. برنامه فعلی این است که ناسا در سال 2025 دو فضانورد را بر روی سطح ماه فرود بیاورد و این اولین باری است که فضانوردان از زمان ماموریت آپولو 17 در سال 1972 روی ماه قدم می‌زنند.

Anshel Sag، تحلیلگر اصلی Moor Insights & Strategy، به CNBC گفت که سال 2023 یک "هدف خوش بینانه" برای شرکت نوکیا برای راه اندازی شبکه 4G بود و افزود: "اگر سخت افزار آن طور که به نظر می رسد آماده و تایید شده باشد، چیز خوبی وجود دارد. تا زمانی که شریک پرتاب انتخابی آنها هیچ گونه عقبگرد یا تاخیری نداشته باشد، آنها می توانند در سال 2023 پرتاب شوند."

سی ان ان در آن زمان گزارش داد که نوکیا این پروژه را در سال 2020 اعلام کرد که توسط ناسا انتخاب شد و به آزمایشگاه‌های بل آن 14.1 میلیون دلار برای تامین مالی پروژه اعطا شد. نوکیا در پست وبلاگ اعلام کرد که در ابتدا قابلیت های ارتباطی کوتاه و دور فرودگر را در نزدیکی های بین چند صد متر تا بین دو تا سه کیلومتر آزمایش خواهد کرد. نوکیا در یک پست وبلاگی اعلام کرد این شبکه برای "هر گونه حضور پایدار انسانی در ماه و مریخ در آینده" حیاتی خواهد بود.

تیری کلاین، رئیس بخش تحقیقات راه‌حل‌های آزمایشگاه‌های بل در آزمایشگاه‌های نوکیا، در این پست گفت: «برای ما آشکار شد که برای هر حضور پایدار انسانی در ماه و مریخ در آینده، اتصال و ارتباطات بسیار مهم است. وی افزود که برای فضانوردان ضروری است که به همان اندازه که روی زمین برای اجرای برنامه های کاربردی خود و پشتیبانی از فعالیت های خود در فضا به فناوری دسترسی دارند، دسترسی داشته باشند. در حالت ایده‌آل، فضانوردان در ماموریت‌های آینده از اینترنت 4G برای تقویت «قابلیت‌های ارتباط صوتی و تصویری، تله‌متری و تبادل داده‌های بیومتریک، برنامه‌های کاربردی سنجش، یا کنترل روباتیک» استفاده خواهند کرد.

این شرکت امیدوار است به اکتشافات و آزمایش‌های بیشتر برای یافتن یخی در ماه کمک کند که بتواند اکسیژن قابل تنفس برای فضانوردان، آب آشامیدنی و سوخت موشک فراهم کند. اگرچه سطح ماه خشک است، اما مأموریت‌های بدون خدمه نشان می‌دهند که بقایای یخ در برخی از دهانه‌های محافظت‌شده ماه وجود دارد.

کلاین در اواخر ماه گذشته در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که نوکیا و Nokia Bell Labs مشتاقانه منتظر هستند تا این فناوری را در سال آینده به فضا بیاورند. او گفت که شبکه 4G «تأثیر بزرگی بر مأموریت‌های خدمه آتی به ماه و فراتر از آن خواهد داشت و تأیید می‌کند که فناوری‌های سلولی می‌توانند برای نیازهای ارتباطات فضایی حیاتی مأموریت تطبیق داده شوند. به جای اختراع مجدد چرخ با ایجاد یک شبکه اختصاصی در فضا، ما از همان فناوری استفاده می کنیم که میلیاردها دستگاه را به صورت مقرون به صرفه در زمین به هم متصل می کند.