شاید قطعی هندزفری یکی از مشکلاتی باشد که بیشتر افراد با آن مواجه شده‌اند و همیشه به دنبال راهی برای جلوگیری از خراب شدن هندزفری خود هستند. اتقاقی در بیشتر اوقات به دلیل نحوه نگهداری ما نشعت می‌گیرد. در ادامه به این امر بیشتر پرداخته ایم با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به دلایل خراب شدن هندزفری‌ها بپردازیم. هندزفری‌های باکیفیت و اورجینال تا ۳ سال قابلیت کار کردن دارند. پس این هندزفری‌هایی که خیلی زود خراب می‌شوند، اورجینال و باکیفیت نیستند. تقریباً همه هندزفری‌های ارزان قیمت طول عمر ۱ تا ۳ ماه دارند. برخی از هندزفری‌های ارزان قیمت از قبل از خرید شما، دچار خرابی هستند. 

چه کار‌هایی انجام دهیم تا هندزفری خراب نشود؟ 

هندزفری‌های سیمی از طریق اتصالات سیمی حامل صدا است. با آسیب نرساندن به سیم آن می‌توان از خراب آن جلوگیری کرد. سیم هندزفری از فلز ساخته شدند و فلزات بر اثر خم شدن، کشیدن و آسیب فیزیکی خراب می‌شوند. 

در قبل گفتیم که اگر هندزفری اورجینال و اصل باشد عمر ۳ ساله دارد ولی با زیاد شدن جنس‌های تقلبی ممکن است هزینه زیادی برای یک جفت هندزفری پرداخت کنید و فیک باشد. تنها راه حل افزایش عمر هندزفری رعایت و مراقبت از آن می‌باشد. 

از اتصال همیشگی هندزفری به گوشی خودداری کنید؟

اگر از هندزفری خود استفاده نمی‌کنید، آن را از گوشی خود جدا کنید. اگر در حال دیدن فیلم، گوش دادن به موسیقی یا صحبت با تلفن خود نیستید، آن را از گوشی جدا کنید. اگر فراموش کنید که هندزفری به گوشی متصل است و ناگهان از جا بلند شوید، کشیده شدن آن باعث خراب شدن هندزفری می‌شود. آویزان بودن سیم هندزفری باعث خم شدن آن تا زاویه ۹۰ درجه می‌شود و امکان ترک خوردن را به سیم از آن ناحیه می‌دهد. همچنین نیروی گرانش موجب تخریب سیم‌ها می‌شود. 

آیکون

   برای مشاهده لیست قیمت گوشی موبایل نوکیا کلیک کنید

به طور کلی ایده جدا کردن هندزفری از دستگاه برای جلوگیری از ضربه خوردن غیرضروری سیم‌های هندزفری است. تکرار این ضربات باعث قطعی هندزفری در قسمت‌هایی از سیم آن می‌شود. درنتیجه پس از استفاده از آن، هندزفری را بپیچید و در گوشه‌ای بگذارید. 

کابل هندزفری را بپیچید

از تا کردن، گره دادن و جمع نکردن هندزفری خود پرهیز کنید. خیلی مواقع هندزفری را پس از استفاده همانطور دورهم گره داده و داخل جیب یا کیف می‌گذاریم. این امر باعث گره خوردن کابل‌ها می‌شود و باز کردن آن‌ها علاوه براینکه زمان طولانی ای می‌برد منجر به خرابی و قطعی در اتصالات سیم می‌شود. 

کابل هندزفری را به صورت گرد به آرامی بپیچید و کنار بگذارید این امر مانع گره خوردن و آسیب سیم و خراب شدن هندزفری می‌شود. به هیچ عنوان از سیم خود هندزفری برای گره زدن آن استفاده نکنید و به جای آن از کش یا مفتول انعطاف‌پذیر کمک بگیرید. 

با هندزفری سیمی خود نخوابید

خیلی افراد به وسیله گوش دادن به پادکست یا صدا‌های آرام‌بخش خوابشان می‌برد ولی هیچکس نمی‌تواند حرکات خود را در خواب پیش‌بینی کند‌. خوابیدن به وسیله هندزفری سیمی اتفاقاتی نظیر کشیده شدن سیم هندفری، گره خوردن و خرابی آن را به دنبال دارد. 

در خواب ممکن است شما بچرخید بپیچید و تحرکات زیادی داشته باشید. خوابیدن و انداختن وزن روی هندزفری، فشار زیادی به آن وارد می‌کند و قطعی هندزفری را سب می‌شود. پس بهتر است برای گوش دادن به پادکست‌های قبل خواب، از وسیله دیگری استفاده کنید. 

محافظ هندزفری تهیه کنید

محافظ هندزفری وسیله ایست که از پلاستیک، طناب یا هرچیزی که قابلیت پیچیدن دور سیم را داشته باشد درست می‌شود تا آن را در برابر ضربه و خمش محافظت کند. محافظ شارژر‌های تجاری ساخته شده است که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارند. 

 می‌توان آن‌ها را خریداری کنید. اگر علاقه‌ای به خریداری این وسیله ندارید می‌توانید یک محافظ هندزفری درست کنید. هندزفری را به میز توسط چسب محکم کنید سپس به وسیله هرچیزی که برای شما راحت‌تر است، سیم هندزفری را کاور کنید. می‌تواند از وسایلی مثل چسب برق، طناب، نخ گلدوزی و ... برای بافتن و محکم کردن سیم استفاده کنید. اینکار از خرابی هندزفری شما جلوگیری می‌کند. 

کیف حمل استفاده کنید

باید بپزیرید که یکی از بزرگترین دلایل خراب شدن هندزفری‌، قرار دادن آن داخل کیف و جیب بدون محافظ است. مهم نیست چقد مراقبت کنید چراکه بازهم سیم‌ها در کیفتان دچار سایش می‌شوند. هندزفری را باید به آرامی و طبق موارد گفته شده، بپیچید و داخل کیف قرار دهید. 

هندزفری خود را روی زمین ر‌ها نکنید

ر‌ها کردن هندزفری روی زمین یکی از بزرگترین دلایل خراب شدن و نابودی هندزفری می‌باشد. ممکن است در اثر رفت‌وآمد و رد شدن از روی هندزفری باعث پاره شدن و قطع شدن اتصالات آن شوید. و یا حتی با پا گذاشتن روی گوشی‌های آن موجب شکستن گوشی‌ها شوید. 

آیکون

  روش‌های جلوگیری از خراب شدن سیم شارژر گوشی

از تماس مستقیم سیم‌ها با آب خودداری کنید

مانند همه وسایل الکترونیکی، برخورد آب به هدفون‌های سیمی باعث سوختن و قطع شدن اتصالات آن می‌شود. بنابراین از استفاده هندزفری در نزدیک آب یا زیر بارش مستقیم باران جلوگیری کنید. اگر نمی‌توانید این مورد را رعایت کنید هندزفری و هدفون‌های ضد بخار و آب را خریداری کنید. 

نتیجه‌گیری

هندزفری‌های سیمی نیازمند مراقبت‌های به خصوصی هستند تا مدت طولانی‌تری کار کنند. از راهکار‌های کارآمد برای جلوگیری از خراب شدن هندزفری‌ها می‌توان به پیچیدن آن‌ها و قرار دادنشان در کیف هندزفری اشاره کرد. می‌توان برای مقاومت بیشتر سیم‌ها از محافظ هندزفری استفاده کرد. 

با هندزفری‌ها نخوابید و آن‌ها را روی زمین نگذارید. از کشیدن سیم برای جداکردن اتصال استفاده نکنید. همچنین از برخورد آب با هندزفری جدا خودداری کنید.