بیشتر گوشی‌های برندهای مختلف که در بازار وجود دارند، متعلق به کشورهای چین، هند و ویتنام است. در هنگام خرید گوشی، حتما این سوال برایتان پیش می‌آید که مونتاژ گوشی در کدام کشور بهتر است و تفاوت گوشی چین، هند و ویتنام در چیست؟ در ادامه مطلب با تفاوت گوشی چین، هند و ویتنام آشنا شده و علت مونتاژ گوشی در کشورهای مختلف را متوجه شوید.

چرا گوشی‌ها در کشورهای مختلفی مونتاژ می‌شود؟

بدون‌شک برند سامسونگ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در دنیا است و به خاطر حجم بالای تولید و کاهش هزینه‌ها در کشورهای مختلفی مانند چین، هند و ویتنام مونتاژ می‌شود.

معمولا کشورهایی که گوشی‌های سامسونگ در آن مونتاژ می‌شود نیروی کار ارزانی دارند و باعث سود بیشتر شرکت سامسونگ می‌شود و این دلیل مهم‌ترین دلیل تولید گوشی در کشورهای مختلف است.

آیا گوشی‌های چین، هند و ویتنام تفاوت کیفیت دارند؟

همه گوشی‌های تولید شده در کشورهای مختلف کیفیت کاملا یکسانی دارند و بعد از تولید توسط تیم کنترل بررسی می‌شود و در نهایت باید گفت: هیچ تفاوتی بین گوشی‌های تولید چین، هند و ویتنام وجود ندارد.

چه تفاوتی بین گوشی‌های ساخت ویتنام، هند و چین وجود دارد؟

همانطور که اشاره شد هیچ تفاوتی از نظر کیفیت و استاندارد بین گوشی‌های تولید کشورهای مختلف وجود ندارد. فقط سری شارژر در گوشی‌های مونتاژ کشورهای چین، هند و ویتنام متفاوت است و بر اساس استانداردهای کشورهای مختلف تولید می‌شود.

چطور می‌توان مونتاژهای مختلف گوشی‌های سامسونگ را از هم تشخیص داد؟

با وجودی که گوشی‌های تولید کشورهای چین، هند و ویتنام تفاوتی ندارند اما حتما دوست دارید بدانید که گوشی شما تولید کدام کشور است. با بررسی شناسه دستگاه که روی جعبه گوشی درج شده است می‌توانید بدانید که گوشی شما تولید کشور است، همچنین می‌توانید در تنظیمات گوشی و هم با شماره‌گیری کد *#6# از کشور تولید‌کننده آگاه شوید. اگر کد هفتم و هشتم ارقام زیر باشد نشان‌دهنده کشور تولیدکننده گوشی است؛

  • کد 06 یا 60 نشان‌دهنده این است که گوشی ساخت کشور چین است. 
  • کد 07 یا 70 نشان‌دهنده این است که گوشی مونتاژ کشور ویتنام است.
  •  کد 02 یا 20 نشان‌دهنده این است که گوشی تولید کشور هند است.
  • اگر این کد 00 باشد نشان‌دهنده این است که گوشی مورد نظر مونتاژ نیست و در کمپانی اصلی سامسونگ ساخته شده است.

عکس نحوه تشخیص ساخت کشور سازنده گوشی سامسونگ

چرا گوشی‌های ساخت هند قیمت پایین‌تری دارند؟

گوشی‌های مونتاژ هند قیمت پایین‌تری نسبت به گوشی‌های تولید ویتنام دارند که در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت پایین گوشی تولید هند می‌پردازیم:

  • اولین دلیل دستمزد پایین کارگران هندی است که باعث قیمت نهایی پایین گوشی می‌شود‌.
  • دلیل دوم به علت باور غلطی است که درباره گوشی‌های مونتاژ هندی رواج پیدا کرده است. در بین مردم رواج پیدا کرده که گوشی مونتاژ هندی کیفیت پایینی از دیگر گوشی‌های کشورهای مختلف دارد و به همین دلیل قیمت آن پایین‌تر است.

تفاوت پک گوشی‌های هند، چین و ویتنام در لوازم جانبی و بسته‌بندی

همان‌طور که گفته شد تنها تفاوت در بین گوشی‌های هند، چین و ویتنام سری شارژر آن است که مطابق با استانداردهای آن کشور متفاوت است، غیر از این مورد محتویات جعبه مانند هندزفری کاملا مشابه هم است و محتویات داخل جعبه ربطی به کشور تولیدکننده آن ندارد. 

عکس سری شارژر سامسونگ

منظور از گوشی‌های ODM چیست؟

تا اینجای مطلب، تفاوت گوشی‌های چین، هند و ویتنام بررسی شد، در ادامه بهتر است درباره گوشی‌های با عنوان ODM هم بدانید. این دسته از گوشی‌ها در کشور چین مونتاژ می‌شود و جزو گوشی‌های ارزان قیمت سامسونگ هستند.

این دسته از گوشی‌ها با مونتاژ‌های دیگر سامسونگ تفاوت دارند و کیفیت پایین‌تری نسبت به آن‌ها دارند، به‌طور مثال‌ کیفیت تراشه، کیفیت دوربین، پنل نمایشگر و موارد دیگر در گوشی‌های ODM پایین‌تر از مونتاژهای دیگر است. بنابراین در هنگام خرید گوشی سامسونگ مطمئن باشید که گوشی شما ODM نباشد.

جمع‌بندی

متاسفانه بعضی از فروشندگان به اشتباه به خریداران القا می‌کنند که گوشی‌های سامسونگ ساخت ویتنام کیفیت بهتری دارند و آن را با قیمت بالاتری از گوشی‌های تولید کشورهای دیگر عرضه می‌کنند، در حالیکه هیچ تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد و شما می‌توانید با اطمینان خاطر مونتاژ کشورهای مختلف را خریداری کنید.

آیکون

   برای مشاهده لیست قیمت گوشی موبایل نوکیا کلیک کنید