در روز جمعه 30 ژوئن - نوکیا (NOKIA.HE) اعلام کرد که یک قرارداد جدید مجوز اختراع طولانی مدت با اپل (AAPL.O) امضا کرده است، زیرا مجوز فعلی بین این شرکت‌ها در پایان سال 2023 منقضی خواهد شد. در حالی که شرایط قرارداد بین شرکت‌ها محرمانه است، اختراعات نوکیا در 5G و سایر فناوری‌ها را پوشش می‌دهد.

نوکیا اعلام کرده‌است که این شرکت انتظار دارد از ژانویه 2024 درآمد مربوط به توافق را شناسایی کند و این با چشم انداز بلندمدت شرکت که در سه ماهه اول فاش شد مطابقت دارد.

ماریا وارسلونا، مدیر ارشد حقوقی نوکیا، مسئول کسب و کار صدور مجوز پتنت نوکیا، گفت: «این یک توافق معنادار بین نوکیا و اپل است. این رابطه ما با اپل را از رقیب بودن در دادگاه به شرکای تجاری تبدیل می کند که به نفع مشتریان ما کار می کنند."

نشست‌های منظم بین مدیران ارشد نوکیا و اپل تضمین می‌کند که این رابطه به طور مؤثر و به نفع هر دو طرف و مشتریان آنها کار می‌کند.
جف ویلیامز، مدیر عامل اپل گفت: "ما از این حل اختلاف خود خرسندیم و مشتاقانه منتظر گسترش روابط تجاری خود با نوکیا هستیم."

باسیل الوان، رئیس کسب و کار شبکه های IP/اپتیکال نوکیا، گفت: «این توافق همکاری ما را تقویت خواهد کرد. ما مشتاقانه منتظر حمایت از اپل هستیم.»
در حالی که جزئیات این قرارداد محرمانه باقی می ماند، نوکیا یک پرداخت نقدی پیشاپیش از اپل دریافت خواهد کرد و درآمد اضافی در طول مدت قرارداد دریافت خواهد کرد. ارزش این قرارداد تا حدی به عنوان فروش خالص مجوز اختراع در Nokia Technologies و بخشی به عنوان فروش خالص در سایر گروه های تجاری نوکیا منعکس خواهد شد. نوکیا از شیوه‌های موجود خود برای افشای درآمد مجوز پتنت در اطلاعیه‌های سه ماهه خود پیروی خواهد کرد و انتظار دارد که درآمدهای حاصل از این توافق در سه ماهه دوم سال 2017 شناسایی شود، از جمله عنصری از درآمد جبرانی غیر تکراری.
با توجه به پرداخت نقدی اولیه از سوی اپل، نوکیا در نظر دارد به‌روزرسانی جامعی از برنامه بهینه‌سازی ساختار سرمایه خود را همراه با نتایج سه ماهه سوم سال 2017 ارائه کند.